Łączenie Blach na Zimno (Klinczing)

 

Jest to mechaniczny proces łączenia dwóch blach bez potrzeby zgrzewania. Dzięki odpowiedniej sile nacisku stempla na matrycę następuje przetłoczenie płyt blachy. Proces ten nazywa się klinczingiem (przetłoczenie punktowe), czyli połączeniem na zimno, np. dwóch elementów stalowych bez użycia dodatkowych łączników: nitów, śrub, czy spawania. 

Klinczowanie jest połączeniem dwóch procesów – ciągnienia i prasowania, które dają trwałe połączenie . Tłoczenie powstaje poprzez połączenie dwóch arkuszy blachy położonych na matrycy, które następnie dociskane są z góry stemplem. Gdy spód tłoczenia zetknie się z dnem matrycy, rozpoczyna się proces prasowania, którego efektem końcowym jest punktowe wgłębienie.

Połączenia klinczowane są trwałe i coraz częściej zastępują metodę łączenia poprzez zgrzewanie czy spawanie. Metoda łączenia na zimno jest bardziej wytrzymała i co najważniejsze w procesie produkcji odporna na korozję. Duża zaletą takiego łączenia są przede wszystkim niższe koszty uzyskania zamierzonego celu. W procesie klinczingu można jednocześnie łączyć ze sobą kilka arkuszy blach, oczywiście przy użyciu odpowiedniej maszyny i siły nacisku.